Peter Persson (S)

Peter Persson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 252
Titel Ombudsman/kommunalråd.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865807
E-post peter.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-08-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-08-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 12-. Suppleant finansutskottet 10-18 och skatteutskottet 10-12. Personlig suppleant Styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 16-.
  • Föräldrar

    Leif Persson och Ingegerd Persson, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fackliga kurser.
  • Anställningar

    Instrumentmekaniker, Nymölla Bruk 74-84. Ombudsman, Socialdemokraterna 84-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ensamutredare, Integrationsverket och Krisberedskapsmyndigheten. Ordförande, Kommundemokratikommittén, 11-. Ledamot i flera bostadspolitiska utredningar.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstads kommun. Kommunfullmäktig, Jönköpings kommun, 88-10, kommunalråd 92-10. Kommunstyrelsen 89-91, suppleant 89-91, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-04, ordförande 05-06, 2:e vice ordförande 07-10. Krisledningsnämnden flera uppdrag 03-10. Ledningsutskottet, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-05, ordförande 05-06 och 2:e vice ordförande 07-10. Miljö- och hälsoskyddsnämnden, ordförande 89-91. Regionförbundet Jönköpings län, ledamot 05-10. Skärstadhem AB, 1:e vice ordförande 02. Välfärdsutskottet, 1:e vice ordförande 92-94, ordförande 95-05, 1:e ordförande 02, vice ordförande 07-10. Arbetsmarknadsdelegationen 99-02, ordförande. Ekonomiutskottet, 1:e vice ordförande 92-94. Jönköpings kommuns förvaltnings AB, flera uppdrag 92-10.
  • Litteratur

    Jubileumsskrift Pappers avdelning 21. Diverse diktsamlingar ex. grupp 76, unga poeter. Politiska artiklar i tidningar och tidskrifter.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vinstgivande skattestöd

Skriftlig fråga 2013/14:780 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:780 Vinstgivande skattestöd av Peter Persson S till Finansminister Anders Borg M Städföretaget Hemfrids grundare har plockat ut 31 miljoner kronor de tre senaste åren. Samtidigt tjänar den genomsnittlige anställde inte ens 12 000 kronor i månaden före skatt, enligt Kommunalarbetaren. På fem år har företaget

Inlämnad: 2014-09-01 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:780 av Peter Persson (S) (pdf, 77 kB)

Småföretags finansieringsmöjligheter

Skriftlig fråga 2013/14:769 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:769 Småföretags finansieringsmöjligheter av Peter Persson S till Statsrådet Peter Norman M Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi ESO har i rapporten Kapital på krita En ESO-rapport om företagandets finansiering pekat på mindre och nystartade företags finansieringsproblem. Bra möjligheter att finansiera

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Peter Norman (M)

Skriftlig fråga 2013/14:769 av Peter Persson (S) (pdf, 93 kB)

Förstatligande av sjukvården

Skriftlig fråga 2013/14:764 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:764 Förstatligande av sjukvården av Peter Persson S till Socialminister Göran Hägglund KD I stället för att skjuta till mer resurser till kommunsektorn för vården vill socialministern förstatliga sjukhusvården. En intressant fråga är då hur ministern tänkt göra med de privata sjukhus som finns, exempelvis

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:764 av Peter Persson (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se