Peter Persson (S)

Peter Persson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Ombudsman/kommunalråd.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-08-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-08-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 – 2020-08-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 12-. Suppleant finansutskottet 10-18 och skatteutskottet 10-12. Personlig suppleant Styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 16-.
  • Föräldrar

    Leif Persson och Ingegerd Persson, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fackliga kurser.
  • Anställningar

    Instrumentmekaniker, Nymölla Bruk 74-84. Ombudsman, Socialdemokraterna 84-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ensamutredare, Integrationsverket och Krisberedskapsmyndigheten. Ordförande, Kommundemokratikommittén, 11-. Ledamot i flera bostadspolitiska utredningar.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstads kommun. Kommunfullmäktig, Jönköpings kommun, 88-10, kommunalråd 92-10. Kommunstyrelsen 89-91, suppleant 89-91, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-04, ordförande 05-06, 2:e vice ordförande 07-10. Krisledningsnämnden flera uppdrag 03-10. Ledningsutskottet, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-05, ordförande 05-06 och 2:e vice ordförande 07-10. Miljö- och hälsoskyddsnämnden, ordförande 89-91. Regionförbundet Jönköpings län, ledamot 05-10. Skärstadhem AB, 1:e vice ordförande 02. Välfärdsutskottet, 1:e vice ordförande 92-94, ordförande 95-05, 1:e ordförande 02, vice ordförande 07-10. Arbetsmarknadsdelegationen 99-02, ordförande. Ekonomiutskottet, 1:e vice ordförande 92-94. Jönköpings kommuns förvaltnings AB, flera uppdrag 92-10.
  • Litteratur

    Jubileumsskrift Pappers avdelning 21. Diverse diktsamlingar ex. grupp 76, unga poeter. Politiska artiklar i tidningar och tidskrifter.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regeringssamverkan med Sverigedemokraterna

Interpellation 2012/13:449 av Persson, Peter (S)

den 28 maj Interpellation 2012/13:449 Regeringssamverkan med Sverigedemokraterna av Peter Persson S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Alliansen+SD=sant Det är en formel som kan vara närmare än någon tror i dag. Sverigedemokraterna stöder i voteringar oftare regeringspartierna än den riktiga oppositionen utifrån

Inlämnad: 2013-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringssamverkan med Sverigedemokraterna

Småföretagens finansieringsmöjligheter

Interpellation 2012/13:440 av Persson, Peter (S)

den 22 maj Interpellation 2012/13:440 Småföretagens finansieringsmöjligheter av Peter Persson S till statsrådet Peter Norman M Det blir allt svårare för små och medelstora företag att få finansiering. Efter finanskrisen har bankerna blivit tuffare i sina krav på låntagarna. För många småföretag som kämpar för att

Inlämnad: 2013-05-22 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Småföretagens finansieringsmöjligheter

Åtgärder mot ROT-fusk

Interpellation 2012/13:434 av Pärssinen, Raimo (S)

den 22 maj Interpellation 2012/13:434 Åtgärder mot ROT-fusk av Raimo Pärssinen S till finansminister Anders Borg M I medierna har framlagts uppgifter om ett omfattande fusk kring ROT-avdraget. Materialkostnader skrivs om till arbetskostnader varigenom företag otillbörligen tillägnar sig skatteavdrag. Avsaknaden

Inlämnad: 2013-05-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot ROT-fusk

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se