Peter Persson (S)

Peter Persson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 252
Titel Ombudsman/kommunalråd.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865807
E-post peter.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2020-08-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-08-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot skatteutskottet 12-. Suppleant finansutskottet 10-18 och skatteutskottet 10-12. Personlig suppleant Styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 16-.
  • Föräldrar

    Leif Persson och Ingegerd Persson, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fackliga kurser.
  • Anställningar

    Instrumentmekaniker, Nymölla Bruk 74-84. Ombudsman, Socialdemokraterna 84-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ensamutredare, Integrationsverket och Krisberedskapsmyndigheten. Ordförande, Kommundemokratikommittén, 11-. Ledamot i flera bostadspolitiska utredningar.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstads kommun. Kommunfullmäktig, Jönköpings kommun, 88-10, kommunalråd 92-10. Kommunstyrelsen 89-91, suppleant 89-91, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-04, ordförande 05-06, 2:e vice ordförande 07-10. Krisledningsnämnden flera uppdrag 03-10. Ledningsutskottet, ledamot 92-94, 1:e vice ordförande 95-05, ordförande 05-06 och 2:e vice ordförande 07-10. Miljö- och hälsoskyddsnämnden, ordförande 89-91. Regionförbundet Jönköpings län, ledamot 05-10. Skärstadhem AB, 1:e vice ordförande 02. Välfärdsutskottet, 1:e vice ordförande 92-94, ordförande 95-05, 1:e ordförande 02, vice ordförande 07-10. Arbetsmarknadsdelegationen 99-02, ordförande. Ekonomiutskottet, 1:e vice ordförande 92-94. Jönköpings kommuns förvaltnings AB, flera uppdrag 92-10.
  • Litteratur

    Jubileumsskrift Pappers avdelning 21. Diverse diktsamlingar ex. grupp 76, unga poeter. Politiska artiklar i tidningar och tidskrifter.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Offentligfinansiella effekter av tillväxt i svensk tjänstesektor

Interpellation 2015/16:585 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2015/16:585 Offentligfinansiella effekter av tillväxt i svensk tjänstesektor av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S I en intervju med SVT den 24 mars om momssänkningen för reparationer gör finansministern följande uttalande: Att använda momsen för att öka sysselsättningen är ett väldigt

Inlämnad: 2016-04-21 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:585 av Niklas Wykman (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Offentligfinansiella effekter av tillväxt i svensk tjänstesektor

Sysselsättningseffekter av regeringens vårproposition

Interpellation 2015/16:583 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2015/16:583 Sysselsättningseffekter av regeringens vårproposition av Helena Bouveng M till Finansminister Magdalena Andersson S Vi moderater ser att RUT-avdraget är viktigt för att skapa fler jobb och för att göra svarta jobb vita. Därför förhandlar vi med regeringen för att fler ska kunna utnyttja fler

Inlämnad: 2016-04-21 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:583 av Helena Bouveng (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sysselsättningseffekter av regeringens vårproposition

Incitament för äldre att stanna i arbetskraften

Interpellation 2015/16:582 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2015/16:582 Incitament för äldre att stanna i arbetskraften av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Nyligen publicerade Svenskt Näringsliv en rapport med rubriken Skatt, arbete och pension Författare är professor emeritus Lennart Flood, som länge analyserat svensk arbetsmarknad och

Inlämnad: 2016-04-21 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:582 av Niklas Wykman (M) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Incitament för äldre att stanna i arbetskraften

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se