Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation på riksdagsinformation@riksdagen.se.

Störningar i telefonin

Just nu kan det vara svårt att nå riksdagsinformation och Riksdagsbiblioteket samt att ansöka om pressackreditering via telefon. Det går att skicka e-post till riksdagsinformation@riksdagen.se. Arbete pågår med att rätta till felet.

Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

kulturtidskrifter

Skriftlig fråga 2004/05:348 av Pedersen, Peter (v)

den 15 november Fråga 2004/05:348 av Peter Pedersen v till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om kulturtidskrifter Tidskriftsdistributionen i Sverige är i stort sett beroende av två stora företag varav Bonnierägda Tidsam är det största. Enligt uppgift höjer Tidsam nu den så kallade förlagsavgiften från

Inlämnad: 2004-11-15 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

statliga arbetstillfällen i Karlskoga

Skriftlig fråga 2001/02:187 av Pedersen, Peter (v)

den 9 november Fråga 2001/02:187 av Peter Pedersen v till näringsminister Björn Rosengren om statliga arbetstillfällen i Karlskoga I samband med beslutet att omstrukturera det svenska försvaret utlovades ett antal kommuner en rad åtgärder för att möta förlusten av arbeten inom försvaret eller försvarsindustrin. Karlskoga

Inlämnad: 2001-11-09 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

kvinnomisshandel

Skriftlig fråga 2001/02:186 av Pedersen, Peter (v)

den 9 november Fråga 2001/02:186 av Peter Pedersen v till justitieminister Thomas Bodström om kvinnomisshandel Enligt den nyligen presenterade rapporten Dödligt våld mot kvinnor i nära relationer från Brottsförebyggande Rådet BRÅ dödas i genomsnitt 16 kvinnor varje år i Sverige av en man de har eller har haft en

Inlämnad: 2001-11-09 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.