Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rullstolsliftar på SJ:s tåg

Skriftlig fråga 2009/10:519 av Pedersen, Peter (v)

den 12 februari Fråga 2009/10:519 Rullstolsliftar på SJ:s tåg av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Under hösten 2009 gick en rullstolslift på ett X 2000-tåg sönder. Detta föranledde SJ att genomföra en säkerhetsöversyn av rullstolsliftarna. Det är bra att SJ tar frågan på allvar och verkligen vill

Inlämnad: 2010-02-12 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

kulturlokaler

Skriftlig fråga 2004/05:1920 av Pedersen , Peter (v)

den 21 juni Fråga 2004/05:1920 av Peter Pedersen v till finansminister Pär Nuder om kulturlokaler En rad kulturverksamheter, som exempelvis Teater Galeasen och Folkkulturcentrum, har lokaler på Skeppsholmen i Stockholm. I detta fall är Stockholms kommun hyresvärd och har förstahandskontrakt med Statens fastighetsverk.

Inlämnad: 2005-06-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

kampsporter på lika villkor

Skriftlig fråga 2004/05:1283 av Pedersen, Peter (v)

den 21 mars Fråga 2004/05:1283 av Peter Pedersen v till vice statsminister Bosse Ringholm om kampsporter på lika villkor Proffsboxning i Sverige är förbjudet i lag sedan 1970. Efter många och långa turer beslutade riksdagen 2001 att begära att regeringen skulle tillsätta en förutsättningslös utredning om proffsboxning

Inlämnad: 2005-03-21 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se