Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mål för bilars koldioxidutsläpp till år 2020

Skriftlig fråga 2007/08:1259 av Pedersen, Peter (v)

den 23 maj Fråga 2007/08:1259 Mål för bilars koldioxidutsläpp till år 2020 av Peter Pedersen v till miljöminister Andreas Carlgren c I den kommenterade dagordningen inför miljörådsmötet den 3 mars 2008 nämndes ingenting om att Sverige vill se ett mål satt till år 2020 när det gäller förordningen om koldioxidkrav

Inlämnad: 2008-05-23 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Bohusbanans framtid

Skriftlig fråga 2007/08:486 av Pedersen, Peter (v)

den 13 december Fråga 2007/08:486 Bohusbanans framtid av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Det har kommit oroande signaler till min kännedom när det gäller Bohusbanans framtid. Det finns tydligen planer hos Rikstrafiken att minska bidraget till Västtrafiks tågtrafik på Bohusbanan med 66 miljoner

Inlämnad: 2007-12-13 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Kreosotförbud och järnväg

Skriftlig fråga 2007/08:159 av Pedersen, Peter (v)

den 24 oktober Fråga 2007/08:159 Kreosotförbud och järnväg av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Kemikalieinspektionen vill förbjuda impregnering med kreosot i järnvägssliprar. Det är bra att ett farligt ämne som kreosot inte används så att det kan skada människor och djur. Banverket har dock med

Inlämnad: 2007-10-24 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se