Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se