Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bromma flygplats i framtiden

Interpellation 2007/08:144 av Pedersen, Peter (v)

den 9 november Interpellation 2007/08:144 Bromma flygplats i framtiden av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Den 18 oktober 2007 lämnade Luftfartsverket en hemställan till regeringen där man vill att regeringen godkänner ett avtal om förlängning av upplåtelsen av Stockholm-Bromma flygplatsområde.

Inlämnad: 2007-11-09 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Kreosotförbud och järnväg

Skriftlig fråga 2007/08:159 av Pedersen, Peter (v)

den 24 oktober Fråga 2007/08:159 Kreosotförbud och järnväg av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Kemikalieinspektionen vill förbjuda impregnering med kreosot i järnvägssliprar. Det är bra att ett farligt ämne som kreosot inte används så att det kan skada människor och djur. Banverket har dock med

Inlämnad: 2007-10-24 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Hastighetskontroll på alla vägar

Skriftlig fråga 2007/08:158 av Pedersen, Peter (v)

den 24 oktober Fråga 2007/08:158 Hastighetskontroll på alla vägar av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Statens väg- och transportforskningsinstitut, VTI, har utvärderat hur den sänkta rapporteringsgränsen för hastighetsgränser efterlevs. Det visar sig att det råder olika bedömningar beroende på

Inlämnad: 2007-10-24 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.