Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:TU18 26 maj 2010 Tillgängliga elektroniska kommunikationer
Debatt om förslag 2009/10:TU14 14 april 2010 Cykelfrågor
Debatt om förslag 2009/10:NU14 24 mars 2010 Vissa mineralpolitiska frågor
Debatt om förslag 2009/10:SkU29 18 mars 2010 Allmänna motioner om punktskatter

Dokument:

Hastighetskontroll på alla vägar

Skriftlig fråga 2007/08:158 av Pedersen, Peter (v)

den 24 oktober Fråga 2007/08:158 Hastighetskontroll på alla vägar av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Statens väg- och transportforskningsinstitut, VTI, har utvärderat hur den sänkta rapporteringsgränsen för hastighetsgränser efterlevs. Det visar sig att det råder olika bedömningar beroende på

Inlämnad: 2007-10-24 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Bromma flygplats

Skriftlig fråga 2007/08:157 av Pedersen, Peter (v)

den 24 oktober Fråga 2007/08:157 Bromma flygplats av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Enligt uppgifter från Luftfartsverket avser verket att göra en uppgörelse med Stockholms stad, som innebär att flygverksamheten på Bromma flygplats blir kvar till och med 2038. Det är en mycket lång avtalstid

Inlämnad: 2007-10-24 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

stålproduktionen i Degerfors

Interpellation 2002/03:41 av Pedersen, Peter (v)

den 15 november Interpellation 2002/03:41 av Peter Pedersen v till näringsminister Leif Pagrotsky om stålproduktionen i Degerfors Boken Stålbadet i Degerfors en lönsamhet till döds med författaren Rolf Jansson gavs ut den 8 november i år. I boken skildras och ifrågasätts alla turer bakom det uppmärksammade och hårt

Inlämnad: 2002-11-15 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.