Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2005/06:182 Miljöbalkens sanktionssystem, m.m.

Motion 2005/06:MJ57 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att medlemskravet för att miljöorganisationer skall kunna överklaga domar och beslut skall ändras till 1 500 medlemmar eller betalande supportrar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2005/06:MJU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:MJ57 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2005/06:176 Kommunernas roll i avfallshanteringen

Motion 2005/06:MJ50 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förbättra tillsynen vid avfallsförbränningsanläggningar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Naturvårdsverket bör prioritera kunskapsinhämtning gällande avfallsförbränningens

2006-04-11

Motion 2005/06:MJ50 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (doc, 52 kB)

med anledning av prop. 2005/06:191 Ändring i lagen om elektronisk kommunikation

Motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att kommunerna, genom plan- och bygglagen PBLges ett inflytande vad gäller samlokalisering av mobilmaster då detta anses nödvändigt av miljö-hälso- eller säkerhetsskäl. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:TU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. (v) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se