Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:189 av Pedersen, Peter (v) 2 februari 2010 Svenskt internationellt sjöfartsregister
Interpellationsdebatt 2008/09:106 av Pedersen, Peter (v) 24 november 2008 Åtgärder för att etanol inte ska vara dyrare än bensin
Interpellationsdebatt 2007/08:144 av Pedersen, Peter (v) 27 november 2007 Bromma flygplats i framtiden
Interpellationsdebatt 2006/07:97 av Bodström, Thomas (s) 5 december 2006 VM i friidrott

kulturlokaler

Skriftlig fråga 2004/05:1920 av Pedersen , Peter (v)

den 21 juni Fråga 2004/05:1920 av Peter Pedersen v till finansminister Pär Nuder om kulturlokaler En rad kulturverksamheter, som exempelvis Teater Galeasen och Folkkulturcentrum, har lokaler på Skeppsholmen i Stockholm. I detta fall är Stockholms kommun hyresvärd och har förstahandskontrakt med Statens fastighetsverk.

Inlämnad: 2005-06-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag

Motion 2004/05:K27 av Mats Einarsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2004/05:K27 av Mats Einarsson m.fl. v med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag Sammanfattning I regeringens proposition Ny vallag föreslås ingen ändring av reglerna för s.k. dubbelvalsavveckling. I dag gäller den s.k. listtrohetsprincipen fullt ut, vilket i vissa fall kan få resultat som strider


Utskottsberedning: 2005/06:KU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av prop. 2004/05:110 Upphovsrätten i informationssamhället - genomförande av direktiv 2001/29/EG, m.m.

Motion 2004/05:L25 av Rossana Dinamarca och Peter Pedersen (v)

Motion till riksdagen 2004/05:L25 av Rossana Dinamarca och Peter Pedersen v med anledning av prop. 2004/05:110 Upphovsrätten i informationssamhället genomförande av direktiv 2001/29/EG, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att i nära samarbete


Utskottsberedning: 2004/05:LU27
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se