Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:TU18 26 maj 2010 Tillgängliga elektroniska kommunikationer
Debatt om förslag 2009/10:TU14 14 april 2010 Cykelfrågor
Debatt om förslag 2009/10:NU14 24 mars 2010 Vissa mineralpolitiska frågor
Debatt om förslag 2009/10:SkU29 18 mars 2010 Allmänna motioner om punktskatter

Dokument:

med anledning av prop. 2006/07:119 En effektivare lag om elektronisk kommunikation

Motion 2006/07:T16 av Kent Persson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:T16 av Kent Persson m.fl. v med anledning av prop. 2006/07:119 En effektivare lag om elektronisk kommunikation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en effektivare lag om elektronisk kommunikation. Motivering I budgetpropositionen


Utskottsberedning: 2007/08:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:T16 av Kent Persson m.fl. (v) (doc, 41 kB) Motion 2006/07:T16 av Kent Persson m.fl. (v) (pdf, 139 kB)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi7 av Lars Ohly m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi7 av Lars Ohly m.fl. v med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning Vänsterpartiets motion är en skarp kontrast till den ekonomiska vårproposition som regeringen presenterat. Den som jämför vår ekonomiska politik med regeringens kommer att se


Utskottsberedning: 2006/07:FiU20 2006/07:FiU21 2006/07:KU22
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2006/07:Fi7 av Lars Ohly m.fl. (v) (doc, 564 kB) Motion 2006/07:Fi7 av Lars Ohly m.fl. (v) (pdf, 951 kB)

med anledning av prop. 2006/07:109 Införande av trängselskatt i Stockholm

Motion 2006/07:Sk23 av Peter Pedersen m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk23 av Peter Pedersen m.fl. v med anledning av prop. 2006/07:109 Införande av trängselskatt i Stockholm 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en kommun som så önskar ska få möjlighet att införa trängselskatt genom


Utskottsberedning: 2006/07:SkU19
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2006/07:Sk23 av Peter Pedersen m.fl. (v) (doc, 70 kB) Motion 2006/07:Sk23 av Peter Pedersen m.fl. (v) (pdf, 209 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.