Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:189 av Pedersen, Peter (v) 2 februari 2010 Svenskt internationellt sjöfartsregister
Interpellationsdebatt 2008/09:106 av Pedersen, Peter (v) 24 november 2008 Åtgärder för att etanol inte ska vara dyrare än bensin
Interpellationsdebatt 2007/08:144 av Pedersen, Peter (v) 27 november 2007 Bromma flygplats i framtiden
Interpellationsdebatt 2006/07:97 av Bodström, Thomas (s) 5 december 2006 VM i friidrott

Pornografi på Postens utlämningsställen

Skriftlig fråga 2008/09:883 av Pedersen, Peter (v)

den 24 april Fråga 2008/09:883 Pornografi på Postens utlämningsställen av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Det har kommit till min kännedom att Posten samarbetar med utlämningsställen som säljer grov porr detta trots att Posten enligt uppgift skriver avtal med utlämningsställena där de förbinder

Inlämnad: 2009-04-24 Besvarare: Maud Olofsson (C)

romernas situation i OS-värdlandet Grekland

Skriftlig fråga 2003/04:1539 av Pedersen, Peter (v)

den 20 augusti Fråga 2003/04:1539 av Peter Pedersen v till statsminister Göran Persson om romernas situation i OS-värdlandet Grekland Atens värdskap för de olympiska spelen har använts som ursäkt för att organisera vräkningar av romer på flera håll. De lokala myndigheterna utnyttjar, vanligen på falska grunder, förevändningen

Inlämnad: 2004-08-20 Besvarare: Laila Freivalds (S)

vikarier och andra visstidsanställda

Skriftlig fråga 2003/04:1044 av Pedersen, Peter (v)

den 5 april Fråga 2003/04:1044 av Peter Pedersen v till statsrådet Hans Karlsson om vikarier och andra visstidsanställda Det har länge varit känt att arbetsgivare, inte minst inom mediebranschen, kringgår reglerna i lagen om anställningsskydd. Det gör de exempelvis genom att anställa vikarier endast under så lång period

Inlämnad: 2004-04-05 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se