Planerat tekniskt arbete på webbplatsen

Under tisdag eftermiddag sker ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2008/09:214 Hållbart skydd av naturområden

Motion 2008/09:MJ26 av Jacob Johnson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ26 av Jacob Johnson m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:214 Hållbart skydd av naturområden Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 2 4 Satsningar på biologisk mångfald 3 5 De olika skyddsformerna 3 6 Ökad användning av naturvårdsavtal 4


Utskottsberedning: 2009/10:MJU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2008/09:MJ26 av Jacob Johnson m.fl. (v) (doc, 56 kB)

med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning

Motion 2008/09:MJ23 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ23 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:210 En ny rovdjursförvaltning Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 2 4 Delegation till länsstyrelserna 3 5 Licensjakt på varg och lodjur 4 6 Vargstammens utveckling 4


Utskottsberedning: 2009/10:MJU8
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2008/09:MJ23 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) (doc, 62 kB)

Pornografi på Postens utlämningsställen

Skriftlig fråga 2008/09:883 av Pedersen, Peter (v)

den 24 april Fråga 2008/09:883 Pornografi på Postens utlämningsställen av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Det har kommit till min kännedom att Posten samarbetar med utlämningsställen som säljer grov porr detta trots att Posten enligt uppgift skriver avtal med utlämningsställena där de förbinder

Inlämnad: 2009-04-24 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se