Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2006/07:96 Skatt på trafikförsäkringspremier m.m.

Motion 2006/07:Sk15 av Anne-Marie Wallouch m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk15 av Anne-Marie Wallouch m.fl. v med anledning av prop. 2006/07:96 Skatt på trafikförsäkringspremier m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar avslå proposition 2006/07:96 Skatt på trafikförsäkringspremier m.m. Regeringens förslag Propositionen behandlar förslag till en lag


Utskottsberedning: 2006/07:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk15 av Anne-Marie Wallouch m.fl. (v) (doc, 47 kB) Motion 2006/07:Sk15 av Anne-Marie Wallouch m.fl. (v) (pdf, 150 kB)

Riksrevisionens styrelses framställning angående genetiskt modifierade organismer i foder, livsmedel och industriråvaror

Motion 2006/07:MJ2 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:MJ2 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. v Riksrevisionens styrelses framställning angående genetiskt modifierade organismer i foder, livsmedel och industriråvaror 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen snarast


Utskottsberedning: 2007/08:MJU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2006/07:MJ2 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) (doc, 57 kB) Motion 2006/07:MJ2 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) (pdf, 202 kB)

Miljöanpassad offentlig upphandling

Motion 2006/07:Fi4 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi4 av Ulla Andersson m.fl. v Miljöanpassad offentlig upphandling 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att handlingsplanen för miljöanpassad offentlig upphandling skr. 2006/07:54 ska innehålla konkreta konsumtionsmål


Utskottsberedning: 2006/07:FiU16
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2006/07:Fi4 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 60 kB) Motion 2006/07:Fi4 av Ulla Andersson m.fl. (v) (pdf, 192 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se