Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Svenskt internationellt sjöfartsregister

Interpellation 2009/10:189 av Pedersen, Peter (v)

den 20 januari Interpellation 2009/10:189 Svenskt internationellt sjöfartsregister av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c I förra veckan presenterade statsrådet Åsa Torstensson i en artikel i Göteborgs-Posten som den första av sju punkter om vad regeringen vill göra för svensk sjöfart införandet

Inlämnad: 2010-01-20 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svenskt internationellt sjöfartsregister

Bromma flygplats i framtiden

Interpellation 2007/08:144 av Pedersen, Peter (v)

den 9 november Interpellation 2007/08:144 Bromma flygplats i framtiden av Peter Pedersen v till statsrådet Åsa Torstensson c Den 18 oktober 2007 lämnade Luftfartsverket en hemställan till regeringen där man vill att regeringen godkänner ett avtal om förlängning av upplåtelsen av Stockholm-Bromma flygplatsområde.

Inlämnad: 2007-11-09 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bromma flygplats i framtiden

VM i friidrott

Interpellation 2006/07:97 av Bodström, Thomas (s)

den 24 november Interpellation 2006/07:97 VM i friidrott av Thomas Bodström s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Det blir inget friidrotts-VM i Sverige 2011 eller 2013. Häromdagen sade regeringen nej till att vara med och finansiera mästerskapet. Statsminister Fredrik Reinfeldt sade i sin regeringsförklaring

Inlämnad: 2006-11-24 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: VM i friidrott

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se