Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter
Debatt om förslag 2005/06:TU11 23 mars 2006 Luftfartsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:TU8 8 mars 2006 Väg- och fordonsfrågor

Dokument:

med anledning av prop. 2007/08:156 En begränsad fastighetsavgift för pensionärer, m.m.

Motion 2007/08:Sk34 av Marie Engström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:Sk34 av Marie Engström m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:156 En begränsad fastighetsavgift för pensionärer, m.m. v079 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2007/08:156 En begränsad fastighetsavgift för pensionärer, m.m. Riksdagen begär att regeringen


Utskottsberedning: 2008/09:SkU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Sk34 av Marie Engström m.fl. (v) (doc, 42 kB) Motion 2007/08:Sk34 av Marie Engström m.fl. (v) (pdf, 163 kB)

Mål för bilars koldioxidutsläpp till år 2020

Skriftlig fråga 2007/08:1259 av Pedersen, Peter (v)

den 23 maj Fråga 2007/08:1259 Mål för bilars koldioxidutsläpp till år 2020 av Peter Pedersen v till miljöminister Andreas Carlgren c I den kommenterade dagordningen inför miljörådsmötet den 3 mars 2008 nämndes ingenting om att Sverige vill se ett mål satt till år 2020 när det gäller förordningen om koldioxidkrav

Inlämnad: 2008-05-23 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

med anledning av prop. 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB (publ) och Post Danmark A/S

Motion 2007/08:N20 av Kent Persson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:N20 av Kent Persson m.fl. v med anledning av prop. 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om ett bemyndigande att minska statens ägarandel efter ett eventuellt samgående.


Utskottsberedning: 2007/08:NU13
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2007/08:N20 av Kent Persson m.fl. (v) (doc, 46 kB) Motion 2007/08:N20 av Kent Persson m.fl. (v) (pdf, 169 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.