Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse

Motion 2002/03:Ju26 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju26 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2002/03:138 Åtgärder mot klotter och annan skadegörelse. Inledning Skadegörelse, bland annat i form av klotter


Utskottsberedning: 2003/04:JuU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av förs. 2002/03:RR11 Riksdagens revisorers förslag angående arkeologi på uppdrag

Motion 2002/03:Kr9 av Annika Nilsson m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2002/03:Kr9 av Annika Nilsson m.fl. s, v, mp med anledning av förs. 2002/03:RR11 Riksdagens revisorers förslag angående arkeologi på uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en utredning bör tillsättas med uppgift att


Utskottsberedning: 2003/04:KrU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

med anledning av prop. 2002/03:38 Straffansvar för terroristbrott

Motion 2002/03:Ju2 av Alice Åström m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ju2 av Alice Åström m.fl. v med anledning av prop. 2002/03:38 Straffansvar för terroristbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2002/03:38 Straffansvar för terroristbrott. Motivering Sedan drygt tjugo år har FN arbetat med att finna en hållbar definition för begreppet


Utskottsberedning: 2002/03:JuU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se