Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter
Debatt om förslag 2005/06:TU11 23 mars 2006 Luftfartsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:TU8 8 mars 2006 Väg- och fordonsfrågor

Universitetsutbildning till Karlskoga/Degerfors

Motion 1999/2000:Ub446 av Peter Pedersen och Murad Artin (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub446 av Pedersen, Peter v Universitetsutbildning till Karlskoga/Degerfors De senaste åren har alla kommuner i Örebro län, med Örebro som undantag, tappat i folkmängd, främst genom utflyttning. Den öppna arbetslösheten är fortfarande för hög, inte minst bland ungdomar. Degerfors är i


Utskottsberedning: --1999/2000:UbU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Undervisning om homo- och bisexualitet

Motion 1999/2000:Ub417 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub417 av Linderborg, Tanja v Undervisning om homo- och bisexualitet 1 Undervisning om homo- och bisexualitet Utredningen om homosexuellas situation i samhället konstaterade 1984 en rad brister i olika högre utbildningar när det gäller undervisning om homosexualitet. I ett flertal utbildningar


Utskottsberedning: ---1999/2000:UbU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Homosexuella och läroplanen

Motion 1999/2000:Ub234 av Tanja Linderborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub234 av Linderborg, Tanja v Homosexuella och läroplan 1 Skolan skall bekämpa fördomar För de barn som i dag lever med homosexuella föräldrar är det viktigt att skolans personal har goda kunskaper om homo- och bisexualitet. En okunnig eller fördomsfull attityd kan betyda att såväl barn


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se