Peter Pedersen (V)

Peter Pedersen (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Lärare/Adjunkt
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2005-06-18 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-06-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2005-06-16 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-09-25
    • Suppleant 2002-10-24 – 2005-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2009/10:197 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2010–2021

Motion 2009/10:T8 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T8 av Lena Hallengren m.fl. s, v, mp med anledning av skr. 2009/10:197 Åtgärdsplanering för transportsystemet 20102021 s20006 Sammanfattning I det rödgröna samarbetet är vi överens om att göra en historisk satsning på järnväg och kollektivtrafik. De kraftigt ökade satsningarna på järnväg


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2009/10:T8 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2009/10:198 Några körkorts- och fordonsfrågor

Motion 2009/10:T7 av Peter Pedersen m.fl. (v, s, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T7 av Peter Pedersen m.fl. v, s, mp med anledning av prop. 2009/10:198 Några körkorts- och fordonsfrågor v045 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det ska utredas hur trafikmedicinska centrum ska kunna etableras


Utskottsberedning: 2009/10:TU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T7 av Peter Pedersen m.fl. (v, s, mp) (doc, 51 kB)

med anledning av prop. 2009/10:193 Tillgängliga elektroniska kommunikationer

Motion 2009/10:T6 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T6 av Lena Hallengren m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:193 Tillgängliga elektroniska kommunikationer s20007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om strukturell separation. Riksdagen avslår regeringens förslag


Utskottsberedning: 2009/10:TU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:T6 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (doc, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se