Peter Helander (C)

Peter Helander (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 309
Titel Egen företagare/Flygkapten.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864390
E-post peter.helander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-11 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-01-13 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-01-13 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-20 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16-. Suppleant finansutskottet 16-, försvarsutskottet 16- och näringsutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Leif Helander och Eila Helander, f. Tervo.
  • Utbildning

    Tekniskt gymnasium 77-80, 81-82. Fallskärmsjägarskolan 80-81. Polishögskolan 82. Flygvapnets officershögskola 83-84.
  • Anställningar

    Flygförare i flygvapnet 83-88. Reservofficer i flygvapnet 88-93. Pilot i SAS 88-12. Egen företagare 94-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i den parlamentariska kommittén En kommunallag för framtiden 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mora 02-. Ordförande, kommunfullmäktige 14-. Kommunstyrelseledamot 02-12. Kommunstyrelseordförande 06-10. Kommunalråd, Mora 10-12. Ordförande, byggnadsnämnden 12-14. Ledamot, Region Dalarna 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Centerpartiet Mora 06-16. Vice ordförande, Centerpartiet Dalarna 11-15. Ordförande, Centerpartiet Dalarna 14-. Ledamot, SKL:s demokratiberedning 07-15. Vice ordförande, SKL:s demokratiberedning 11-15. Ledamot, Stiftelsen Zornsamlingarna 07-. Ordförande, IFK Mora Skidklubb 14-15. Ledamot, IFK Mora Skidklubb 12-. Ledamot, riksdagens idrottsklubb 16-. Vd, Siljansringen AB 12-. Ordförande, Siljan Turism AB 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Inlandsbanan

Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. C Inlandsbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Trafikverket i nära samverkan med Inlandsbanan AB och näringslivet i uppdrag att se över Inlandsbanans framtida funktion med svensk normalstandard integrerat


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 87 kB)

Investeringar i Dalabanan

Motion 2018/19:2507 av Peter Helander (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2507 av Peter Helander C Investeringar i Dalabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningar för investeringar utmed Dalabanan för att åstadkomma kortare restid och regionförstoring och tillkännager


Utskottsberedning: TU 2018/19:FiU6

Motion 2018/19:2507 av Peter Helander (C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2507 av Peter Helander (C) (pdf, 86 kB)

Exportindustrin och besöksnäringens behov av transporter

Motion 2018/19:2506 av Peter Helander och Daniel Bäckström (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2506 av Peter Helander och Daniel Bäckström båda C Exportindustrin och besöksnäringens behov av transporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att ta fram beräkningssätt där man tar större hänsyn till landsbygdens exportindustri


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2506 av Peter Helander och Daniel Bäckström (båda C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2506 av Peter Helander och Daniel Bäckström (båda C) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.