Peter Helander (C)

Peter Helander (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 309
Titel Egen företagare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post peter.helander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-11 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2019-03-14 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-03-14
    • Suppleant 2016-01-13 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-01-13 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2016-04-20 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16-. Ledamot näringsutskottet 19-. Suppleant finansutskottet 16-18, försvarsutskottet 16-18, näringsutskottet 16-19 och kulturutskottet 18-. Ledamot Riksbanksfullmäktige 18-.
  • Föräldrar

    Företagaren Leif Helander och företagaren Eila Helander, f. Tervo.
  • Utbildning

    Tekniskt gymnasium 77-80, 81-82. Fallskärmsjägarskolan 80-81. Polishögskolan 82. Flygvapnets officershögskola 83-84.
  • Anställningar

    Flygförare i flygvapnet 83-88. Reservofficer i flygvapnet 88-93. Pilot i SAS 88-12. Egen företagare 94-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i den parlamentariska kommittén En kommunallag för framtiden 14-15. Ledamot i den parlamentariska referensgruppen Kostnadsutjämningsutredningen 17-18. Ledamot i den parlamentariska kommittén Kommunutredningen 17-20.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mora 02-. Ordförande, kommunfullmäktige 14-18. Kommunstyrelseledamot 02-12. Kommunstyrelseordförande 06-10. Kommunalråd, Mora 10-12. Ordförande, byggnadsnämnden 12-14. Ledamot, Region Dalarna 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Centerpartiet Mora 06-16. Vice ordförande, Centerpartiet Dalarna 11-15. Ordförande, Centerpartiet Dalarna 14-. Ledamot, SKL:s demokratiberedning 07-15. Vice ordförande, SKL:s demokratiberedning 11-15. Ledamot, Stiftelsen Zornsamlingarna 07-19. Ordförande, IFK Mora Skidklubb 14-15. Ledamot, IFK Mora Skidklubb 12-17. Ledamot, Riksdagens idrottsklubb 16-. Vd, Siljansringen AB 12-. Ordförande, Siljan Turism AB 12-16. Valberedningen, LRF Mora 12-. Valberedningen, Vinäs Båtklubb 13-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hållbara transporter med hög tillgänglighet i hela landet

Motion 2021/22:3679 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3679 av Anders Åkesson m.fl. C Hållbara transporter med hög tillgänglighet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket bör ges i uppdrag att identifiera ett antal projekt från nuvarande nationella infrastrukturplan


Utskottsberedning: CU MJU SkU TU 2021/22:TU1 2021/22:TU5 2021/22:TU6 2021/22:TU7

Motion 2021/22:3679 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 115 kB) Motion 2021/22:3679 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 233 kB)

Grön omställning av transportsektorn

Motion 2021/22:3663 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3663 av Anders Åkesson m.fl. C Grön omställning av transportsektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ytterligare styrmedel och resultatfokuserad politik krävs för att nå målet om 70 procent minskade utsläpp från transportsektorn till


Utskottsberedning: CU MJU NU SkU TU 2021/22:FöU1 2021/22:TU7

Motion 2021/22:3663 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 87 kB) Motion 2021/22:3663 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 139 kB)

Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. C Vård och omsorg av hög kvalitet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur ett offentligt mål kan sättas om att det maximalt ska vara 25 medarbetare per chef i välfärdsverksamheter och tillkännager


Utskottsberedning: SoU UbU 2021/22:FiU25

Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 102 kB) Motion 2021/22:3909 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 199 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se