Peter Eriksson (MP)

Peter Eriksson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonom.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-12-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-06-23
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-12-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2002-05-10 – 2011-05-21
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2016-05-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-06-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-10-26
    • Ledamot 1998-10-13 – 1998-12-31
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-12-31
    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-12-31
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1997-10-21 – 1998-10-05
    • Suppleant 1995-01-19 – 1997-10-20
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • EES-EFTA delegationen

    • Suppleant 1994-10-27 – 1994-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2016-05-25 – 2019-01-21
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2020-12-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-98 och 02-14. Ledamot EU-nämnden 97-98, finansutskottet 98, konstitutionsutskottet 94-98 och ordförande 10-14. Suppleant lagutskottet 94-98, försvarsutskottet 94-98, EU-nämnden 95-97, konstitutionsutskottet 98 och 06-10, skatteutskottet 98 och finansutskottet 02-05 och 06-10. Ledamot Riksbanksfullmäktige 10-14 och Europaparlamentet 14-16. Suppleant EES-EFTA-delegationen 94 och Utrikesnämnden 02-06 och 10-11. Statsråd (bostads- och digitaliseringsminister), Näringsdepartementet 160525-190121 och statsråd (minister för internationellt utvecklingssamarbete), Utrikesdepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Varuhuschefen Allan Eriksson och restauratrisen Ulla-Berith Svensson.
  • Utbildning

    Gymnasielärarutbildning, Uppsala universitet, slutår 83.
  • Anställningar

    Gymnasielärare 83-85. Skribent. Kommunalråd, Kalix 99-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén om den kommunala självstyrelsens grundlagsskydd 95-96, Kommittén om lokal- och närradio 95-96, Utredningen om den framtida regionalpolitiken 99-00 och Grundlagsutredningen 05-09. Expert, Utredningen om strukturfondsprogram för Mål 6-regionen 95.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gällivare 88-91. Ledamot, kommunstyrelsen 88-91. Kommunfullmäktig, Kalix 92-06. Ledamot, kommunstyrelsen 95-04, ordförande 99-04. Ledamot, arbetsutskottet, ordförande 99-04. Ledamot, personal- och organisationsutskottet, ordförande 99-02. Ledamot, valberedningen 91-94. Ledamot, miljö- och hälsovårdsnämnden 92-94, arbetsförmedlingsnämnden, ordförande 99-01. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, ordförande 01-03. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Norrbottens län 99-. Styrelseledamot, Vattenfall Kalix Fjärrvärme AB 99-02 och Stiftelsen Kalixbostäder, ordförande 99-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Miljöpartiet i Gällivare 85-91, Norrbottens partidistrikt 89-94 och Kalix avdelning 91-94. Ledamot, partistyrelsen, Miljöpartiet 92-99 och 01-. Programsekreterare 92-93. Språkrör, Miljöpartiet 02-11.
  • Litteratur

    Djurens spår (90, tillsammans med Åke Aronson) och Om skogspolitiken (92, tillsammans med Karin Jönsson).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011

Motion 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. MP med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011 MP027 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområde 7 Internationellt bistånd samt anvisar ändrade och nya anslag enligt uppställning: UO Anslag Regeringens


Utskottsberedning: 2010/11:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. (MP) (doc, 62 kB) Motion 2010/11:Fi13 av Peter Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 202 kB)

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi12 av Peter Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi12 av Peter Eriksson m.fl. MP med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition MP026 Inledning Miljöpartiet de gröna har en vision för Sverige. Vi vill se ett hållbart Sverige där människor känner sig delaktiga och trygga, ett Sverige som är öppet mot omvärlden och


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 17 avslag, 1 bifall,

Motion 2010/11:Fi12 av Peter Eriksson m.fl. (MP) (doc, 263 kB) Motion 2010/11:Fi12 av Peter Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 598 kB)

Högre säkerhet i svenska kärnreaktorer (väckt enligt 3 kap. 13 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2010/11:N5 av Maria Wetterstrand m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2010/11:N5 av Maria Wetterstrand m.fl. MP Högre säkerhet i svenska kärnreaktorer väckt enligt 3 kap. 13 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt MP100 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att de fyra äldsta


Utskottsberedning: 2010/11:NU26
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2010/11:N5 av Maria Wetterstrand m.fl. (MP) (doc, 119 kB) Motion 2010/11:N5 av Maria Wetterstrand m.fl. (MP) (pdf, 312 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se