Peter Danielsson (M)

Peter Danielsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel kommunikationskonsult
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-11-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-11-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-08
    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UbU5 8 februari 2006 Studiestödsfrågor

Statistik om gränsgångare

Skriftlig fråga 2005/06:1592 av Danielsson, Peter (m)

den 12 maj Fråga 2005/06:1592 av Peter Danielsson m till socialminister Berit Andnor s Statistik om gränsgångare Jag har tidigare frågat om statsrådet avser att vidta några åtgärder för att säkerställa den gränsöverskridande statistikproduktionen i Öresundsregionen. Statsrådets svar var korrekt, men synnerligen

Inlämnad: 2006-05-12 Besvarare: Berit Andnor (S)

Fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör

Skriftlig fråga 2005/06:1470 av Danielsson, Peter (m)

den 24 april Fråga 2005/06:1470 av Peter Danielsson m till statsrådet Ulrica Messing s Fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör Banverket har nyligen, i en skrivelse till Näringsdepartementet, informerat kring fördelarna med en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör. Samtidigt närmar sig förverkligandet

Inlämnad: 2006-04-24 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Säkerställandet av gränsöverskridande statistik

Skriftlig fråga 2005/06:1442 av Danielsson, Peter (m)

den 21 april Fråga 2005/06:1442 av Peter Danielsson m till socialminister Berit Andnor s Säkerställandet av gränsöverskridande statistik I vårt moderna samhälle är behovet av statistik stort. Många samhälleliga system, till exempel för bidrag eller ekonomisk utjämning mellan kommuner, bygger på statistik. Dessutom

Inlämnad: 2006-04-21 Besvarare: Berit Andnor (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se