Peter Danielsson (M)

Peter Danielsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel kommunikationskonsult
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-11-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-11-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-08
    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UbU5 8 februari 2006 Studiestödsfrågor

farledsavgifter

Skriftlig fråga 2003/04:1587 av Danielsson , Peter (m)

den 31 augusti Fråga 2003/04:1587 av Peter Danielsson m till statsrådet Ulrica Messing om farledsavgifter Sverige, Estland, Lettland och Finland tar ut farledsavgifter av fartyg som angör ländernas hamnar, medan exempelvis Polen, Danmark, Tyskland, Nederländerna och Belgien inte gör det. I Sverige utgör farledsavgifterna

Inlämnad: 2004-08-31 Besvarare: Ulrica Messing (S)

tunnel mellan Helsingborg och Helsingör

Skriftlig fråga 2003/04:1459 av Danielsson, Peter (m)

den 27 juli Fråga 2003/04:1459 av Peter Danielsson m till statsminister Göran Persson om tunnel mellan Helsingborg och Helsingör De senaste åren har statsministern vid ett antal tillfällen uttalat sitt stöd för en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör. Vid besök i Helsingborg har statsministern slagit fast

Inlämnad: 2004-07-27 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2003/04:N21 av Per Bill m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:N21 av Per Bill m.fl. m med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det statliga företagandet snedvrider konkurrensen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2004/05:NU4
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se