Peter Danielsson (M)

Peter Danielsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel kommunikationskonsult
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-11-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-11-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-08
    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UbU5 8 februari 2006 Studiestödsfrågor

lagen om allmännyttiga bostadsföretag

Interpellation 2003/04:331 av Lundström, Nina (fp)

den 8 mars Interpellation 2003/04:331 av Nina Lundström fp till statsrådet Lars-Erik Lövdén om lagen om allmännyttiga bostadsföretag Lagen om allmännyttiga bostadsföretag 2002:102 tillkom för att försvåra ombildning av kommunalt ägda hyresrätter till bostadsrätter/äganderätt. Detta ska enligt lagen åstadkommas genom

Inlämnad: 2004-03-08 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: lagen om allmännyttiga bostadsföretag

utredning av regionförsöken

Interpellation 2003/04:229 av Danielsson , Peter (m)

den 16 januari Interpellation 2003/04:229 av Peter Danielsson m till statsrådet Pär Nuder om utredning av regionförsöken Regeringen har tillsatt Ansvarskommittén för att utreda hela den svenska samhällsorganisationen. Det är en ambitiös utredning som bland annat berör regionfrågan och regionförsöken. Tidigare har regionförsöken

Inlämnad: 2004-01-15 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

kooperativa hyresrätter

Interpellation 2003/04:148 av Danielsson, Peter (m)

den 24 november Interpellation 2003/04:148 av Peter Danielsson m till statsrådet Lars-Erik Lövdén om kooperativa hyresrätter I proposition 2001/02:62 Kooperativ hyresrätt fastslås att den kooperativa hyresrättsföreningen själv ska bestämma hyran för de lägenheter som har upplåtits med kooperativ hyresrätt. Det vill

Inlämnad: 2003-11-24 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se