Peter Danielsson (M)

Peter Danielsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel kommunikationskonsult
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-11-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-11-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-08
    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2004/05:BOU2 19 januari 2005 Hyresrätt och bostadsrätt, m.m.

Ansvarsfull alkoholpolitik

Motion 2006/07:Sk245 av Mats Sander m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk245 av Mats Sander m.fl. m Ansvarsfull alkoholpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om alkoholskatten. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om information och attitydförändrande


Utskottsberedning: 2006/07:SoU5 2007/08:SkU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:Sk245 av Mats Sander m.fl. (m) (doc, 47 kB)

Diskriminering avseende pensionsförsäkringars förmånstagare

Motion 2006/07:Sk226 av Peter Danielsson (m)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk226 av Peter Danielsson m Diskriminering avseende pensionsförsäkringars förmånstagare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att begränsningarna avseende förmånstagare till pensionsförsäkringar bör tas bort. Motivering


Utskottsberedning: 2006/07:SkU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk226 av Peter Danielsson (m) (doc, 41 kB)

European Spallation Source (ESS)-projektet

Motion 2006/07:N262 av Christine Jönsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2006/07:N262 av Christine Jönsson m.fl. m European Spallation Source ESSprojektet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fortsatt positiv inställning till ESS-projektet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i


Utskottsberedning: 2006/07:NU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:N262 av Christine Jönsson m.fl. (m) (doc, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se