Peter Danielsson (M)

Peter Danielsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel kommunikationskonsult
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-11-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-11-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-08
    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UbU5 8 februari 2006 Studiestödsfrågor
Debatt om förslag 2004/05:BOU2 19 januari 2005 Hyresrätt och bostadsrätt, m.m.
Interpellationsdebatt 2003/04:331 av Lundström, Nina (fp) 30 mars 2004 lagen om allmännyttiga bostadsföretag

Europakorridoren som TEN-projekt

Skriftlig fråga 2004/05:2146 av Danielsson, Peter (m)

den 31 augusti Fråga 2004/05:2146 av Peter Danielsson m till statsrådet Ulrica Messing om Europakorridoren som TEN-projekt Som en del av förverkligandet av den inre marknaden, liksom närmandet inom sociala och ekonomiska områden inom EU spelar TEN Trans European Network en viktig roll för att stärka Europas konkurrenskraft

Inlämnad: 2005-08-31 Besvarare: Ulrica Messing (S)

utredning om höghastighetsjärnvägar

Skriftlig fråga 2004/05:2145 av Danielsson, Peter (m)

den 31 augusti Fråga 2004/05:2145 av Peter Danielsson m till statsrådet Ulrica Messing om utredning om höghastighetsjärnvägar Europakorridoren är ett angeläget infrastrukturellt projekt som innebär utbyggnad av två järnvägssträckor för höghastighetståg. Den första är Europabanan, som följer E 4:an och sträcker sig

Inlämnad: 2005-08-31 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Fehmarn Belt-förbindelsen

Skriftlig fråga 2004/05:2144 av Danielsson, Peter (m)

den 31 augusti Fråga 2004/05:2144 av Peter Danielsson m till statsrådet Ulrica Messing om Fehmarn Belt-förbindelsen Fehmarn Belt-förbindelsen kallas den fasta förbindelse som planeras mellan Danmark och Tyskland. Förbindelsen finns bland annat med på TEN-listan som projekt nr 20. Förbindelsen är en del av den så kallade

Inlämnad: 2005-08-31 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se