Peter Danielsson (M)

Peter Danielsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel kommunikationskonsult
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-11-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-11-08
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-08
    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UbU5 8 februari 2006 Studiestödsfrågor
Debatt om förslag 2004/05:BOU2 19 januari 2005 Hyresrätt och bostadsrätt, m.m.
Interpellationsdebatt 2003/04:331 av Lundström, Nina (fp) 30 mars 2004 lagen om allmännyttiga bostadsföretag

ägarlägenheter

Skriftlig fråga 2002/03:1027 av Danielsson, Peter (m)

den 28 maj Fråga 2002/03:1027 av Peter Danielsson m till statsrådet Lars-Erik Lövdén om ägarlägenheter Med nuvarande svensk lagstiftning är det inte möjligt för människor som föredrar att bo i lägenhet att äga sin bostad. De är hänvisade till hyresrätten som erbjuder hög service, men litet eget inflytande över boendet,

Inlämnad: 2003-05-28 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2002/03:86 Åtgärder för att stärka den finansiella ställningen i SJ AB

Motion 2002/03:N16 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:N16 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:86 Åtgärder för att stärka den finansiella ställningen i SJ AB 1 Sammanfattning Propositionens förslag till lösning av den akuta krisen i SJ AB skulle rädda företaget från att tvingas gå i likvidation men ger inget svar på hur


Utskottsberedning: 2002/03:NU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2002/03:85 Vissa elmarknadsfrågor

Motion 2002/03:N9 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:N9 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:85 Vissa elmarknadsfrågor 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 En destruktiv energipolitik 3 3.1 Den energipolitiska uppgörelsen 1997 3 3.2 får underbetyg av regeringen 3 3.3 Förhandlingarna


Utskottsberedning: 2002/03:NU11
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se