Pernilla Stålhammar (MP)

Pernilla Stålhammar (MP)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 80
Titel Utrikespolitisk expert/nationalekonom.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pernilla.stalhammar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Per Bolund
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-05-26 – 2016-06-06
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2016-05-25
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-01-22 – 2022-09-26
    • Statsrådsersättare 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2016-06-16 – 2017-12-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-16
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2019-01-23 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-12-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-03-26 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-11
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-12-11
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-11
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2019-09-24 –

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sammankallande, Stockholms kommuns kongressgrupp, Miljöpartiet de gröna 11. Ledamot, partistyrelsens internationella kommitté, Miljöpartiet de gröna 11-13. Ordförande, partistyrelsens internationella kommitté, Miljöpartiet de gröna 13-15. Styrelseledamot, Miljöpartiet de gröna i Stockholms kommun 12-13. Bistånds- och säkerhetspolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 14-. Utrikespolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 16-. Social- och hälso- och sjukvårdspolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 19-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-18 och 19- (statsrådsersättare 141003-160525, ersättare 160525-160606, statsrådsersättare 160607-170714 och 190122-). Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16 och 17, utrikesutskottet 16-17 och socialutskottet 19-. Suppleant utrikesutskottet 14-16, försvarsutskottet 14-17, EU-nämnden 14-17 och justitieutskottet 19-. Ledamot Utrikesnämnden 14-17. Ledamot riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen 19-.
  • Föräldrar

    Psykologen Stefan Johansson och museiintendenten, fil.kand. Barbro Johansson.
  • Utbildning

    Naturvetenskaplig linje, Katedralskolan, Linköping 87-90. Civilekonomutbildning, inriktning nationalekonomi, Växjö universitet 91-95. Nationalekonomi, University of Dundee, Skottland, Storbritannien 93-94. Cambridge Proficiency i engelska språket för utländska studenter, University of Dundee, Skottland, Storbritannien 94. Studier i franska språket, Université de Nice Sophia Antipolis, Nice, Frankrike 97. Journalistik, radio samt skrift - praktisk inriktning, Journalisthögskolan Stockholm, JMK 10-11.
  • Anställningar

    Nationalekonom, Policyavdelningen, Sida, Stockholm 94-95. Handläggare med ansvar för Sveriges utvecklingssamarbete med Palestina samt stödet till fredsprocessen i Mellanöstern, Sida, Stockholm 95-98. Sveriges representant i nordisk-indiska och schweiziska styrelsearbetet i Afrikanska utvecklingsbanken, stationerad i Abidjan, Elfenbenskusten 99-01. Biträdande Projektchef, Development Financing 00. Utrikesdepartementet, Stockholm 01-03. Biträdande sekretariatschef och expert fred och säkerhet, Secretariat of the International Task Force on Global Public Goods, Stockholm 03-05. Landteamskoordinator och utvecklingsanalytiker för Etiopien, Sida, Stockholm 07-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 14-. Ledamot, Parlamentariska referensgruppen till Utlandsspioneriutredningen 17. Ledamot, Parlamentariska referensgruppen för framtidens socialtjänst 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, Södermalms stadsdelsnämnd, Stockholms kommun 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Integrering av Agenda 2030 i grund- och gymnasieskolans utbildning

Motion 2016/17:2664 av Pernilla Stålhammar (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2664 av Pernilla Stålhammar MP Integrering av Agenda 2030 i grund- och gymnasieskolans utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Agenda 2030 ska integreras i undervisningen samt att utbildningsmaterial och läromedel om Agenda 2030


Utskottsberedning: 2016/17:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2664 av Pernilla Stålhammar (MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2664 av Pernilla Stålhammar (MP) (pdf, 62 kB)

Behov av reglering i skönhetsbranschen

Motion 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar båda MP Behov av reglering i skönhetsbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behov av reglering i skönhetsbranschen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det finns många exempel


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (pdf, 64 kB)

Utvärdering av barn- och ungdomslinjen

Motion 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar båda MP Utvärdering av barn- och ungdomslinjen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärderingsuppdrag till Inspektionen för vård och omsorg av barn- och ungdomslinjen och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se