Per Söderlund (SD)

Per Söderlund (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 271
Titel Datortekniker
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.soderlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-02-01 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-02-06 – 2022-04-05
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 19-, kulturutskottet 19- och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Läraren Lennart Söderlund och lärarinnan Ingela Stark, f. Persson.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lindesbergs kommun. Regionfullmäktig, Örebro län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Rekommendationer från Greco

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2018/19:649 Rekommendationer från Greco av Per Söderlund SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 3 maj 2019 släppte Gruppen av stater mot korruption, Greco, en rapport där man utvärderat Sveriges åtgärder mot korruption. I rapporten berömmer Greco glädjande nog Sverige för vår långtgående

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:649 av Per Söderlund (SD) (pdf, 86 kB)

Tjänstemannaansvar

Interpellation 2018/19:142 av Per Söderlund (SD)

Interpellation 2018/19:142 Tjänstemannaansvar av Per Söderlund SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I betänkande 2017/18:KU37 antog konstitutionsutskottet som sitt ställningstagande att en översyn av lagstiftningen om tjänstefel bör göras med inriktningen att det straffbara området ska utvidgas.

Inlämnad: 2019-03-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:142 av Per Söderlund (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tjänstemannaansvar

med anledning av prop. 2018/19:47 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service

Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:47 Samlad struktur för tillhandahållande av lokal statlig service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en förnyad översyn av samtjänstlagen


Utskottsberedning: 2018/19:KU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3033 av Matheus Enholm m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.