Per Söderlund (SD)

Per Söderlund (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 271
Titel Datortekniker
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.soderlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-02-01 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-10-20
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-02-06 – 2022-04-05
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 19-, kulturutskottet 19- och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Läraren Lennart Söderlund och lärarinnan Ingela Stark, f. Persson.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lindesbergs kommun. Regionfullmäktig, Örebro län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Särskilt farliga vapen

Skriftlig fråga 2020/21:1206 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2020/21:1206 Särskilt farliga vapen av Per Söderlund SD till Statsrådet Mikael Damberg S I proposition 2019/20:200, En strängare syn på hantering av vapen och explosiva varor som behandlades i betänkande 2020/21:JuU15 och beslutades så sent som den 4 november 2020, anges uttryckligen att den nu föreslagna straffrättsliga

Inlämnad: 2021-01-08 Svarsdatum: 2021-01-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1206 av Per Söderlund (SD) (pdf, 101 kB)

Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan

Skriftlig fråga 2020/21:1145 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2020/21:1145 Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan av Per Söderlund SD till Statsrådet Matilda Ernkrans S Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan i Hällefors kommun är en del av Örebro universitet. Där erbjuds några av landets främsta utbildningar inom måltidskunskap och värdskap. Örebro universitet

Inlämnad: 2020-12-28 Svarsdatum: 2021-01-11 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1145 av Per Söderlund (SD) (pdf, 86 kB)

Komplettering av remissvar

Skriftlig fråga 2019/20:983 av Per Söderlund (SD)

Fråga 2019/20:983 Komplettering av remissvar av Per Söderlund SD till Statsrådet Mikael Damberg S I promemorian Svara på remiss hur och varför SB PM 2003:2 finns information om hur och varför remisser sänds ut. I promemorian anges att myndigheter under regeringen är skyldiga att svara på remisser. Respektive myndighet

Inlämnad: 2020-02-18 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:983 av Per Söderlund (SD) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.