Per Ramhorn (SD)

Per Ramhorn (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 152
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.ramhorn[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2019-03-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2011-10-20 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14. Suppleant ledamotsrådet 11- och riksdagens valberedning 14-. Ersättare riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Socialtjänst och barnfrågor

Motion 2019/20:821 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:821 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD Socialtjänst och barnfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetsgivarna ska stärka mentorskapet och tillgången till cheferna för nyexaminerade socialsekreterare och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: JuU SoU 2019/20:CU17

Motion 2019/20:821 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:821 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 105 kB)

God vård och omsorg om äldre

Motion 2019/20:820 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:820 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. SD God vård och omsorg om äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla det psykiatriska stödet till äldre personer med psykisk ohälsa genom att primärvården har tillgång till specialistpsykiatrins


Utskottsberedning: SkU UbU 2019/20:KrU1 2019/20:KU1 2019/20:SoU1 2019/20:SoU4 2019/20:SoU5
Riksdagsbeslut (36 yrkanden): 4 avslag, 32 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:820 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (docx, 90 kB) Motion 2019/20:820 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (pdf, 131 kB)

Funktionsrätt - för allas rätt till deltagande och mening

Motion 2019/20:819 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:819 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD Funktionsrätt för allas rätt till deltagande och mening Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i ett första skede ska LSS-lagens ursprungliga intentioner upprätthållas och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SfU SoU UbU 2019/20:AU4 2019/20:CU17 2019/20:SoU1

Motion 2019/20:819 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:819 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 119 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se