Per Bolund (MP)

Per Bolund (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 80
Titel Fil. mag.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.bolund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-10-03 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2011-09-16 – 2014-10-02
    • Ordinarie 2009-01-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-09-01 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-03 – 2008-08-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2019-05-04 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-10-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-12-14 – 2008-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-01-11 –
    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-11
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-01-23 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2021-12-10 –
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2021-02-04
    • Miljödepartementet

    • Miljö- och klimatminister 2021-02-05 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 11-. Ledamot näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 11-14. Suppleant försvarsutskottet 06-08, trafikutskottet 06-08, EU-nämnden 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 09-10. Statsråd (finansmarknads- och konsumentminister, biträdande finansminister), Finansdepartementet 141003-190121 och statsråd (finansmarknads- och bostadsminister, biträdande finansminister) 190121-.
  • Föräldrar

    Professor Lars Bolund och professor Christina Bolund, f. Trapp.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Södra latin, Stockholm, 86-89. Fil.mag. biologi, Stockholms universitet och University of Stirling i Skottland 92-96. Forskarstudier i systemekologi, Stockholms universitet 00-02.
  • Anställningar

    Forskningsassistent, Forskningsgruppen för miljöstrategiska studier 97-99. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 02-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 06-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 98-06. Ledamot, stadsdelsnämnd Maria-Gamla stan 94-98 och gatu- och fastighetsnämnden/trafiknämnden 98-06. Oppositionsborgarråd, Stockholms stad 10-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Miljöpartiet de gröna 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utredning om beskattning av personaloptioner

Skriftlig fråga 2013/14:471 av Bolund, Per (MP)

den 7 mars Fråga 2013/14:471 Utredning om beskattning av personaloptioner av Per Bolund MP till finansminister Anders Borg M Kunskapsintensiva tjänsteföretag behöver bättre möjligheter att etablera sig, rekrytera och växa i Sverige. Redan i dag har Sverige många framgångsrika företag inom miljöteknik, medicinteknik

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Anders Borg (M)

Höjd skatt på vattenkraft

Skriftlig fråga 2012/13:122 av Bolund, Per (MP)

den 20 november Fråga 2012/13:122 Höjd skatt på vattenkraft av Per Bolund MP till statsrådet Anna-Karin Hatt C Skatteverket planerar för närvarande att förändra taxeringsvärdena för vattenkraftverk inför år 2013. Dessa taxeringsvärden ska sedan gälla i sex år. Förändringen innebär att taxeringsvärdena stiger med

Inlämnad: 2012-11-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Ersättning för omkostnader inom trängselskattesystemet

Skriftlig fråga 2011/12:354 av Bolund, Per (MP)

den 7 februari Fråga 2011/12:354 Ersättning för omkostnader inom trängselskattesystemet av Per Bolund MP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Trängselskattesystemet i Stockholm har fått mycket stora och positiva trafikeffekter. Såväl trängsel som köer har minskat dramatiskt vilket förbättrat miljön, ökat

Inlämnad: 2012-02-07 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.