Per Bolund (MP)

Per Bolund (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 80
Titel Fil.mag. biologi.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2011-09-16 – 2014-10-02
    • Ordinarie 2009-01-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-09-01 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-03 – 2008-08-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2019-05-04 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-10-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-12-14 – 2008-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-11
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 11-. Ledamot näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 11-14. Suppleant försvarsutskottet 06-08, trafikutskottet 06-08, EU-nämnden 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 09-10. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 02-06. Statsråd (finansmarknads-, konsument- och biträdande finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Professorn Lars Bolund och professorn Christina Bolund, f. Trapp.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Södra latin i Stockholm, 86-89. Fil.mag. biologi, Stockholms universitet och University of Stirling i Skottland 92-96. Doktorandstudier i systemekologi, Stockholms universitet 00-02.
  • Anställningar

    Forskningsassistent, Forskningsgruppen för miljöstrategiska studier 97-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av Miljömålsberedningen 06-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 98-06. Ledamot, stadsdelsnämnd Maria-Gamla stan 94-98 och gatu- och fastighetsnämnden/trafiknämnden 98-06. Oppositionsborgarråd, Stockholms stad 10-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillgången till byggbar mark

Interpellation 2018/19:266 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:266 Tillgången till byggbar mark av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Kommunernas tilldelning och försäljning av mark spelar en central roll i att styra det potentiella byggandet. I de delar av kommunerna som försäljer mark för bostadsbyggande finns det ekonomiska incitament att hålla

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:266 av Larry Söder (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tillgången till byggbar mark

Ungas möjligheter till bostad

Interpellation 2018/19:239 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:239 Ungas möjligheter till bostad av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Det är viktigt att regeringen för en aktiv bostadspolitik som möjliggör för fler att få sin första bostad. I en undersökning med namnet Hur vill unga bo och varför som genomförts av Boinstitutet och Ungdomsbarometern

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:239 av Lars Beckman (M) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ungas möjligheter till bostad

Oklara besked om kreditrestriktioner

Interpellation 2018/19:147 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:147 Oklara besked om kreditrestriktioner av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Flera mäklarkedjor, som Erik Olsson och Bjurfors, pekar på att både säljare och köpare känner en betydande osäkerhet inför politiska förändringar av spelreglerna på bostadsmarknaden. Det gäller framför allt

Inlämnad: 2019-03-21 Svarsdatum: 2019-04-09 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:147 av Larry Söder (KD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Oklara besked om kreditrestriktioner

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se