Per-Arne Håkansson (S)

Per-Arne Håkansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 260
Titel Journalist/Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864977
E-post per-arne.hakansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2015-02-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 15-. Suppleant konstitutionsutskottet 14- och näringsutskottet 14-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Gert Håkansson och Anna-Lisa Håkansson, f. Persson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasieskola.
  • Anställningar

    Journalist, Helsingborgs Dagblad 83. Journalist, tidningen Arbetet, Malmö 83-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Helsingborg 99-10. Ombudsman, Socialdemokraterna i Skåne 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, ordförande, Åstorps kommun 08-. Ledamot, kommunstyrelsen, Åstorps kommun 02-14. Ledamot, fritidsnämnden, Åstorps kommun 91-94. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Åstorps kommun 02-10. Vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden, Åstorps kommun 94-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, bolagsstyrelseledamot, nöjesparken Sundspärlan AB, Helsingborg 00-. Programledare, Radio FM Helsingborg. Medlem, Sveriges författarförbund. Kassör, föreningen Sportpennorna i Helsingborg och Nordvästra Skåne 86-00). Kyrkopolitiskt ansvarig, Socialdemokraterna i Skåne 10-14. Samordnare för utvecklings- och folkrörelsesamarbete i norra Öresund, Nordvästra Skåne-Själland/Helsingör 00-10.
  • Litteratur

    24 år och elva dagar - boken om vägen tillbaka till allsvenskan för Helsingborgs IF (utgiven på Sportförlaget, 92). Stilla samtal före dansen - debattbok (utgiven på Benitti förlag, 07). Diktarnas Helsingborg (tillsammans med andra, 04). Redaktör för Helsingborgs idrottsårsbok (utgiven av föreningen Idrottsarkivet).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trähusbyggande

Skriftlig fråga 2016/17:642 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2016/17:642 Trähusbyggande av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Peter Eriksson MP I ett av de samverkansprogram som regeringen lanserat för att stärka Sveriges konkurrenskraft finns ett särskilt fokus på den svenska träindustrin. Det handlar om smart industri med hänsyn till en hållbar klimatpolitik som också

Inlämnad: 2017-01-12 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:642 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 78 kB)

Sjukvård på lika villkor i hela landet

Motion 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. S Sjukvård på lika villkor i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheten att i dialog med SKL följa upp och säkerställa att vi har en sjukvård på lika villkor i hela landet,


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2675 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Förköpslagen

Motion 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. S Förköpslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återinföra och förenkla förköpslagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering En aktiv kommunal markpolitik är grundläggande för att få till stånd


Utskottsberedning: 2017/18:CU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2819 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se