Per-Arne Håkansson (S)

Per-Arne Håkansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 260
Titel Journalist/Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864977
E-post per-arne.hakansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-02-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 15-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18, näringsutskottet 14-15 och trafikutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Verkmästaren Gert Håkansson och ekonomibiträdet Anna-Lisa Håkansson, f. Persson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasieskola.
  • Anställningar

    Journalist inom dagspress 83-99 (Helsingborgs Dagblad 83, Arbetet, Malmö 83-99). Ombudsman, Socialdemokraterna i Helsingborg 99-10. Ombudsman, Socialdemokraterna i Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, utredningen om Riksrevisionens ledningsstruktur 19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig och ordförande, Åstorps kommun 08-. Ledamot, kommunstyrelsen, Åstorps kommun 02-14. Ledamot, fritidsnämnden, Åstorps kommun 91-94. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Åstorps kommun 02-10. Vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden, Åstorps kommun 94-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, bolagsstyrelseledamot, nöjesparken Sundspärlan AB, Helsingborg 00-19. Programledare, Radio FM Helsingborg. Kassör, föreningen Sportpennorna i Helsingborg och Nordvästra Skåne 86-00. Samordnare för utvecklings- och folkrörelsesamarbete i norra Öresund, Nordvästra Skåne-Själland/Helsingör 00-10. Sammankallande, valberedningen, ABF Helsingborg 03-. Kyrkopolitiskt ansvarig, Socialdemokraterna i Skåne 10-14.
  • Litteratur

    24 år och elva dagar - boken om vägen tillbaka till allsvenskan för Helsingborgs IF (92). Stilla samtal före dansen - debattbok (07). Diktarnas Helsingborg (tillsammans med andra, 04). Redaktör för Helsingborgs idrottsårsbok.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Effektskatten

Interpellation 2015/16:522 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Interpellation 2015/16:522 Effektskatten av Cecilie Tenfjord-Toftby M till Finansminister Magdalena Andersson S År 2015 höjde regeringen skatten på kärnkraft. Nyligen har statsministern uttalat att regeringen är beredd att göra en ny översyn av effektskatten och att en sänkning således nu kan vara aktuell. Moderaterna

Inlämnad: 2016-03-30 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2015/16:522 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effektskatten

Effektskatten

Interpellation 2015/16:484 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Interpellation 2015/16:484 Effektskatten av Cecilie Tenfjord-Toftby M till Finansminister Magdalena Andersson S År 2015 höjde regeringen skatten på kärnkraft. Nyligen har statsministern uttalat att regeringen är beredd att göra en ny översyn av effektskatten och att en sänkning således kan vara aktuell nu. Moderaterna

Inlämnad: 2016-03-11 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2015/16:484 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effektskatten

E6 genom Skåne

Motion 2015/16:2424 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2424 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson båda S E6 genom Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att bygga ut E6 genom Skåne till en trefilig motorväg på fler avsnitt och


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2424 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2424 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson (båda S) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se