Per-Arne Håkansson (S)

Per-Arne Håkansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 260
Titel Journalist/Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864977
E-post per-arne.hakansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-02-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 15-18 och konstitutionsutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18, näringsutskottet 14-15 och trafikutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Verkmästaren Gert Håkansson och ekonomibiträdet Anna-Lisa Håkansson, f. Persson.
  • Utbildning

    Grundskola och gymnasieskola.
  • Anställningar

    Journalist inom dagspress 83-99 (Helsingborgs Dagblad 83, Arbetet, Malmö 83-99). Ombudsman, Socialdemokraterna i Helsingborg 99-10. Ombudsman, Socialdemokraterna i Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, utredningen om Riksrevisionens ledningsstruktur 19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig och ordförande, Åstorps kommun 08-. Ledamot, kommunstyrelsen, Åstorps kommun 02-14. Ledamot, fritidsnämnden, Åstorps kommun 91-94. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Åstorps kommun 02-10. Vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden, Åstorps kommun 94-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, bolagsstyrelseledamot, nöjesparken Sundspärlan AB, Helsingborg 00-19. Programledare, Radio FM Helsingborg. Kassör, föreningen Sportpennorna i Helsingborg och Nordvästra Skåne 86-00. Samordnare för utvecklings- och folkrörelsesamarbete i norra Öresund, Nordvästra Skåne-Själland/Helsingör 00-10. Sammankallande, valberedningen, ABF Helsingborg 03-. Kyrkopolitiskt ansvarig, Socialdemokraterna i Skåne 10-14.
  • Litteratur

    24 år och elva dagar - boken om vägen tillbaka till allsvenskan för Helsingborgs IF (92). Stilla samtal före dansen - debattbok (07). Diktarnas Helsingborg (tillsammans med andra, 04). Redaktör för Helsingborgs idrottsårsbok.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Biståndsanslaget ska bekämpa fattigdom

Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. S Biståndsanslaget ska bekämpa fattigdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att slå vakt om det svenska enprocentsmålet och om att biståndsanslaget ska fokusera på fattigdomsbekämpning.


Utskottsberedning: 2014/15:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2826 av Thomas Strand m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Gemensamt mål för fattigdomsbekämpning inom EU

Motion 2014/15:2158 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2158 av Per-Arne Håkansson m.fl. S Gemensamt mål för fattigdomsbekämpning inom EU Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör verka för att en gemensam målsättning tas fram inom EU om att ingen människa ska


Utskottsberedning: 2014/15:UU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2158 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2158 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Förbättrad infrastruktur för sjöfarten, varven och den marintekniska industrin

Motion 2014/15:2650 av Niklas Karlsson och Per-Arne Håkansson (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2650 av Niklas Karlsson och Per-Arne Håkansson S Förbättrad infrastruktur för sjöfarten, varven och den marintekniska industrin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om den svenska marintekniska industrins betydelse för


Utskottsberedning: 2014/15:NU10 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:2650 av Niklas Karlsson och Per-Arne Håkansson (S) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:2650 av Niklas Karlsson och Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se