Penilla Gunther (KD)

Penilla Gunther (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Verksamhetschef/Företagsutvecklare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865736
E-post penilla.gunther[på]riksdagen.se
Webbplats http://penilla.nu
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-07
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.