Penilla Gunther (KD)

Penilla Gunther (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Verksamhetschef/Företagsutvecklare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865736
E-post penilla.gunther[på]riksdagen.se
Webbplats http://penilla.nu
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-07
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Aktiviteter för deltagarna i fas 3

Interpellation 2015/16:750 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2015/16:750 Aktiviteter för deltagarna i fas 3 av Penilla Gunther (KD) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Det rapporteras att avvecklingen av den kritiserade arbetslöshetsinsatsen fas 3 går fortare än vad som förväntats. Det kan ju låta bra om det då finns några planerade

Inlämnad: 2016-08-03 Svarsdatum: 2016-09-01 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2015/16:750 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Aktiviteter för deltagarna i fas 3

Vattnet på Öland

Skriftlig fråga 2015/16:1310 av Penilla Gunther (KD)

Fråga 2015/16:1310 Vattnet på Öland av Penilla Gunther (KD) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Under våren och försommaren har problematiken med vattenbrist på Öland blivit en stor fråga. Det handlar om lokalbefolkningens dagliga behov av vatten, som även är avgörande för folkhälsan. Tillgång till rent vatten

Inlämnad: 2016-06-01 Svarsdatum: 2016-06-08 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1310 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 74 kB)

Minskade medel för företagsrådgivning

Interpellation 2015/16:671 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2015/16:671 Minskade medel för företagsrådgivning av Penilla Gunther (KD) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Regeringen har i inledningen av vårändringsbudgeten skrivit att den minskar planerade utgifter med sammanlagt 19,6 miljarder kronor, bland annat genom utgiftsbegränsningar,

Inlämnad: 2016-05-20 Svarsdatum: 2016-06-10 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2015/16:671 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Minskade medel för företagsrådgivning

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.