Penilla Gunther (KD)

Penilla Gunther (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Verksamhetschef/Företagsutvecklare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865736
E-post penilla.gunther[på]riksdagen.se
Webbplats http://penilla.nu
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-07
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:168 Stärkt försäkringsskydd för studerande och företagare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om beräkning av sjukpenninggrundande inkomst för personer som är med och startar en verksamhet


Utskottsberedning: 2017/18:SfU25

Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4025 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 67 kB)

Nordiskt forskningssamarbete om missbruk och beroendefrågor

Skriftlig fråga 2017/18:1092 av Penilla Gunther (KD)

Fråga 2017/18:1092 Nordiskt forskningssamarbete om missbruk och beroendefrågor av Penilla Gunther KD till Socialminister Annika Strandhäll S För ungefär ett år sedan hade jag och statsrådet Strandhäll en interpellationsdebatt angående nordiskt forskningssamarbete om missbruk och beroendefrågor IP 2016/17:493Frågan hade

Inlämnad: 2018-03-23 Svarsdatum: 2018-04-11 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1092 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler

Motion 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:121 Modernare adoptionsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att sambor ska kunna adoptera. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sambor hos vilka barnet har varit eller är


Utskottsberedning: 2017/18:CU14

Motion 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:4006 av Caroline Szyber m.fl. (KD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.