Penilla Gunther (KD)

Penilla Gunther (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 230
Titel Verksamhetschef/Företagsutvecklare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865736
E-post penilla.gunther[på]riksdagen.se
Webbplats http://penilla.nu
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-01-20 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-07
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Svensk försvarsnära industri

Interpellation 2017/18:427 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2017/18:427 Svensk försvarsnära industri av Penilla Gunther KD till Försvarsminister Peter Hultqvist S Sverige har en framstående flyg- och rymdindustri. En avsevärd del av denna finns i Västsverige och Trollhättan, representerad av GKN Aerospace, tidigare Volvo Aero. Sedan Volvo Aero köptes upp av den

Inlämnad: 2018-03-09 Svarsdatum: 2018-03-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:427 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk försvarsnära industri

Satellituppskjutning och rymdstrategi

Interpellation 2017/18:388 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2017/18:388 Satellituppskjutning och rymdstrategi av Penilla Gunther KD till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Det planeras nu en statsstödd satsning på satellituppskjutning från Esrange, har närings- och innovationsministern meddelat. Detta sker i samband med upprättandet av en svensk nationell

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-03-26 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2017/18:388 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Satellituppskjutning och rymdstrategi

Gröna jobb för nyanlända och långtidsarbetslösa

Interpellation 2017/18:387 av Penilla Gunther (KD)

Interpellation 2017/18:387 Gröna jobb för nyanlända och långtidsarbetslösa av Penilla Gunther KD till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Skogsstyrelsen har tillsammans med 25 andra myndigheter fått i uppdrag att tillvarata den jobbpotential som finns inom de gröna näringarna. Målgruppen för de gröna jobben

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:387 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Gröna jobb för nyanlända och långtidsarbetslösa

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.