Peeter Luksep (M)

Peeter Luksep (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel projektledare
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-07

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi68 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi68 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Sedan mer än tio år förekommer i Stockholms län en inomregional skatteutjämning administrerad genom landstinget och finansierad


Utskottsberedning: -1991/92:FiU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Biståndet till Angola

Motion 1991/92:U224 av Birger Hagård m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:U224 av Birger Hagård m.fl. m Biståndet till Angola I sju motioner 1984/85:844, 1985/86:U213, 1986/87:U235, 1987/88:U220, 1988/89:U233, 1989/90:U658 och 1990/91:U237 har påtalats situationen i Angola och Sveriges ensidiga engagemang till förmån för MPLA- regimen i Luanda. Under lång tid


Utskottsberedning: ---1991/92:UU15 1991/92:UU25 1992/93:UU3
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Stockholmsregionens utveckling

Motion 1991/92:A455 av Filip Fridolfsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:A455 av Filip Fridolfsson m.fl. m Stockholmsregionens utveckling Inledning Stockholm är en stad med möjligheter. Sveriges huvudstad är inte bara ett administrativt centrum, utan framför allt stockholmarnas hembygd en stad präglad av mångfald, dynamik och möjligheter. Att Stockholmsregionen


Utskottsberedning: ---------------1991/92:AU13 1991/92:AU15 1992/93:AU18
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se