Peeter Luksep (M)

Peeter Luksep (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel projektledare
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-07

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Avskaffande av Invandrarverket

Motion 1993/94:Sf631 av Peeter Luksep (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf631 av Peeter Luksep m Avskaffande av Invandrarverket Invandrarverkets ansvar rör två principiellt olika områden. Dels frågor som rör invandringen till Sverige, såsom behandlingen av uppehålls- och arbetstillstånd, flyktingmottagning m.m.dels frågor som rör invandrare som redan bor i


Utskottsberedning: -1993/94:SfU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:109 Fotografirättens integration i upphovsrättslagen

Motion 1993/94:L9 av Peeter Luksep (m)

Motion till riksdagen 1993/94:L9 av Peeter Luksep m med anledning av prop. 1993/94:109 Fotografirättens integration i upphovsrättslagen I propositionen föreslås att skyddet för fotografier med konstnärligt värde fotografier med verkshöjdskall få samma skydd som annat konstnärligt skapande. Det är utmärkt. I propositionen


Utskottsberedning: -1993/94:LU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m.

Motion 1992/93:T48 av Peeter Luksep (m)

Motion till riksdagen 1992/93:T48 av Peeter Luksep m med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m. Bättre Arlandaresor billigare Utredningarna om en järnvägsförbindelse till Arlanda har avlöst varandra genom åren. Den totala investeringen för en järnvägsförbindelse har hela tiden fått


Utskottsberedning: -1992/93:TU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.