Störningar i telefonin

Just nu är det problem med riksdagens telefoni. Bland annat kan det vara svårt att nå riksdagsinformation via telefon. Det går att skicka e-post till: riksdagsinformation@riksdagen.se

Arbete pågår med att lösa problemet.

Patrik Engström (S)

Patrik Engström (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Industriarbetare.
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-01-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-04-01 – 2022-01-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-05-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-09
    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2017-04-06 – 2022-01-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Södra rovdjursgruppen 07-10. Ledamot, styrgrupp för Koppardalens utveckling 12-14. Ledamot, Nationella nätverket för samordningsförbund 15-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-17, trafikutskottet 17-18, näringsutskottet 17- och arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot riksdagens överklagandenämnd.
  • Föräldrar

    Vägverksarbetaren Eskil Engström och Irene Engström, f. Rosen.
  • Utbildning

    Gymnasieskola Avesta, slutår 86.
  • Anställningar

    Olika befattningar, Outokumpu, Avesta 86-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energimyndighetens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Avesta 06-14, ersättare 02-06 och 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, 07-10. Ledamot, plan- och näringslivsutskottet 12-14. Ersättare, Södra Dalarnas samordningsförbund 15-18 och ordförande 19-. Miljö-och byggstyrelsen 03-05. Miljö- och byggnadsnämnd, Västmanland Dalarna 06. Ordförande, fritids- och teknikstyrelsen 07-10. Ordförande, Avesta Vatten och Avfall AB 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Översyn av momsreglerna

Motion 2015/16:1009 av Patrik Engström och Hans Unander (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:1009 av Patrik Engström och Hans Unander båda S Översyn av momsreglerna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hela momslagstiftningen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vi har blivit uppmärksammade på att momsen


Utskottsberedning: 2015/16:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1009 av Patrik Engström och Hans Unander (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1009 av Patrik Engström och Hans Unander (båda S) (pdf, 65 kB)

Statliga myndigheters och verks ansvar för regional utveckling

Motion 2015/16:1013 av Maria Strömkvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1013 av Maria Strömkvist m.fl. S Statliga myndigheters och verks ansvar för regional utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att från statliga myndigheter och verk utkräva ett tydligare ansvar för utvecklingen


Utskottsberedning: 2015/16:NU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2015/16:1013 av Maria Strömkvist m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:1013 av Maria Strömkvist m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Basindustrins och industrins framtid och utveckling

Motion 2015/16:1008 av Patrik Engström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:1008 av Patrik Engström m.fl. S Basindustrins och industrins framtid och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga möjligheterna att kartlägga industrins villkor ur ett globalt och långsiktigt perspektiv och


Utskottsberedning: 2015/16:NU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:1008 av Patrik Engström m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:1008 av Patrik Engström m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.