Patrik Engström (S)

Patrik Engström (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Industriarbetare.
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-01-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-04-01 – 2022-01-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-05-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-09
    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2017-04-06 – 2022-01-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Södra rovdjursgruppen 07-10. Ledamot, styrgrupp för Koppardalens utveckling 12-14. Ledamot, Nationella nätverket för samordningsförbund 15-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-17, trafikutskottet 17-18, näringsutskottet 17- och arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot riksdagens överklagandenämnd.
  • Föräldrar

    Vägverksarbetaren Eskil Engström och Irene Engström, f. Rosen.
  • Utbildning

    Gymnasieskola Avesta, slutår 86.
  • Anställningar

    Olika befattningar, Outokumpu, Avesta 86-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energimyndighetens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Avesta 06-14, ersättare 02-06 och 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, 07-10. Ledamot, plan- och näringslivsutskottet 12-14. Ersättare, Södra Dalarnas samordningsförbund 15-18 och ordförande 19-. Miljö-och byggstyrelsen 03-05. Miljö- och byggnadsnämnd, Västmanland Dalarna 06. Ordförande, fritids- och teknikstyrelsen 07-10. Ordförande, Avesta Vatten och Avfall AB 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Omarrondering

Skriftlig fråga 2020/21:1636 av Patrik Engström (S)

Fråga 2020/21:1636 Omarrondering av Patrik Engström S till Statsrådet Per Bolund MP I regeringens budget för 2021 utökas de permanenta statliga medlen för att öka omarronderingen av ägosplittrad jord- och skogsbruksmark, framför allt i Dalarnas län. År 2021 får anslaget ett tillskott om 10 miljoner kronor, och 2022 och

Inlämnad: 2021-02-04 Svarsdatum: 2021-02-17 Besvarare: Statsrådet Märta Stenevi (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:1636 av Patrik Engström (S) (pdf, 85 kB)

Regional exportstatistik

Skriftlig fråga 2020/21:1332 av Patrik Engström (S)

Fråga 2020/21:1332 Regional exportstatistik av Patrik Engström S till Statsrådet Lena Micko S Mellansvenska Handelskammaren har nyligen släppt en rapport som visar att Dalarnas exportvärde kan ha underskattats i den officiella statistiken från SCB. Metoden som SCB använder förskjuter alltför stora delar från verklig produktionsplats

Inlämnad: 2021-01-19 Svarsdatum: 2021-01-27 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1332 av Patrik Engström (S) (pdf, 87 kB)

Alla barns rätt till förskola

Motion 2020/21:2468 av Teresa Carvalho m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2468 av Teresa Carvalho m.fl. S Alla barns rätt till förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga om inte alla barn ska ha rätt till förskola oavsett deras föräldrars situation och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2468 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2468 av Teresa Carvalho m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.