Patrik Engström (S)

Patrik Engström (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Industriarbetare.
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-01-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-04-01 – 2022-01-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-05-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-09
    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-01-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-09
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2017-04-06 – 2022-01-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Södra rovdjursgruppen 07-10. Ledamot, styrgrupp för Koppardalens utveckling 12-14. Ledamot, Nationella nätverket för samordningsförbund 15-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-17, trafikutskottet 17-18, näringsutskottet 17- och arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot riksdagens överklagandenämnd.
  • Föräldrar

    Vägverksarbetaren Eskil Engström och Irene Engström, f. Rosen.
  • Utbildning

    Gymnasieskola Avesta, slutår 86.
  • Anställningar

    Olika befattningar, Outokumpu, Avesta 86-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Energimyndighetens insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Avesta 06-14, ersättare 02-06 och 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, 07-10. Ledamot, plan- och näringslivsutskottet 12-14. Ersättare, Södra Dalarnas samordningsförbund 15-18 och ordförande 19-. Miljö-och byggstyrelsen 03-05. Miljö- och byggnadsnämnd, Västmanland Dalarna 06. Ordförande, fritids- och teknikstyrelsen 07-10. Ordförande, Avesta Vatten och Avfall AB 10-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Rovdjurscentrum i Orsa Grönklitt

Skriftlig fråga 2019/20:654 av Patrik Engström (S)

Fråga 2019/20:654 Rovdjurscentrum i Orsa Grönklitt av Patrik Engström S till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Rovdjursparken Orsa Grönklitt med Rovdjurscentrum och Designtorg Trä är ett uppskattat utflyktsmål i mitt hemlän Dalarna. De gör också en viktig insats för folkbildningen om våra större rovdjur. Detta

Inlämnad: 2019-12-17 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:654 av Patrik Engström (S) (pdf, 88 kB)

Sanering av byggbranschen

Skriftlig fråga 2019/20:212 av Patrik Engström (S)

Fråga 2019/20:212 Sanering av byggbranschen av Patrik Engström S till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Nyligen genomfördes en landsomfattande genomlysning av byggbranschen. Under kontrollveckan besökte Arbetsförmedlingen, Arbetsmiljöverket, Ekobrottsmyndigheten, Försäkringskassan, Jämställdhetsmyndigheten, Migrationsverket,

Inlämnad: 2019-10-18 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2019/20:212 av Patrik Engström (S) (pdf, 87 kB)

Handlingsplan för framtidens transporter

Motion 2019/20:2276 av Patrik Engström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2276 av Patrik Engström m.fl. S Handlingsplan för framtidens transporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga behovet av en handlingsplan för framtidens transporter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har


Utskottsberedning: 2019/20:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2276 av Patrik Engström m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:2276 av Patrik Engström m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.