Patrick Reslow (SD)

Patrick Reslow (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 45
Titel Jur.kand./Pol.mag./Master of European Affairs
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866434
E-post patrick.reslow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2017-06-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-11-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-06-21 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-06-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14.
  • Föräldrar

    Inköpschefen Bert Jönsson och kanslisten Elsie Jönsson, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Ystad 86-90. Wooster High School, Ohio, USA 87-88. Jur.kand., Lunds universitet, 96. Erasmusstudier, Universität Trier, Tyskland 95. Pol.mag., Lunds universitet 97. Master of European Affairs, Lunds universitet 98.
  • Anställningar

    Forskarstuderande, Lunds universitet 00-. Eslövs folkhögskola 02-10. Politisk sekreterare, Malmö kommun 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Burlöv 98-00. Kommunfullmäktig, Malmö 02-. Ersättare, kommunstyrelsen, Malmö 02-10 och Södra innerstadens stadsdelsnämnd 00-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Burlöv 94-00 och vice ordförande 97-98. 1:e vice ordförande, utbildningsnämnden, Malmö 02-10. Ledamot, Malmöhus läns landsting 91-98. Ledamot, utbildningsnämnden, Malmöhus läns landsting 91-98. 2.e vice ordförande, arbetsmarknads-, gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden, Malmö stad 14-. Ersättare, Skolstyrelsen Sjöbo 88-90.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Moderata ungdomsförbund, Sjöbo 85-87. Ordförande, Moderata ungdomsförbund Sjöbo 87-92, 94-99. Vice ordförande, Moderata ungdomsförbund, Malmö 92-94, 99. Ledamot, Moderata ungdomsförbundets distriktsstyrelse, Malmöhus 90-92, 98-99, 1:e vice ordförande, Moderata ungdomsförbundets distriktsstyrelse, Malmöhus 92-94. Ordförande, Moderata ungdomsförbund Malmö 99-01. Vice ordförande, Lunds doktorandkår 03-04. Ordförande, Lunds doktorandkår 04-05. Ledamot, förbundsstyrelsen, Moderaterna i Skåne 09-13. Ordförande, Moderaterna i Malmö 13-. Ordförande, Samfällighetsföreningen Skytteltrafiken, Klagshamn 12-.
  • Litteratur

    "Rättspolitik och judiciell kontroll" i: Rättslig integration och pluralism. Nordisk rättskultur i omvandling. Rättshistoriska skrifter. Tredje bandet. Stockholm (01). "Juridik och politik i tidigmodern tid. En komparativ analys av revisionsinstitutet" i: Patrick Reslow & Elsa Trolle Önnerfors (red.): Från Schlyters lustgård. Rättshistoriska uppsatser (01). "Konfederation eller federation. Några historiska reflektioner kring den pågående diskussionen om Europas framtid" : Patrick Reslow (red.), Från Schlyters lustgård. Rättshistoriska uppsatser (02). "Centralisering och effektivisering. Några betraktelser rörande den tidigmoderna statsapparaten och dess organisation av den högsta domsmakten" i: Ivo Asmus, Heiko Droste & Jens E. Olesen (Hg.), Gemeinsame Bekannte. Schweden und Deutschland in der frühen Neuzeit. Münster (03). "Die Visitation des Tribunals" i: Nils Jörn, Bernhard Distelkamp & Kjell Å Modéer (Hg.), Integration durch Recht: das Wismarer Tribunal (1653-1806). Böhlau (03).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:KU20 19 juni 2017 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2016/17:KU21 7 juni 2017 Behandlingen av riksdagens skrivelser
Debatt om förslag 2016/17:KU23 7 juni 2017 Förebyggande av våldsbejakande extremism
Debatt om förslag 2016/17:KU22 29 mars 2017 Valfrågor

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. SD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverige har ett väl utvecklat studiestödssystem som är ett av världens mest generösa


Utskottsberedning: 2018/19:UbU2

Motion 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2018/19:2365 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2365 av Patrick Reslow m.fl. SD Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utbildning och forskning utgör


Utskottsberedning: 2018/19:UbU1

Motion 2018/19:2365 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 93 kB) Motion 2018/19:2365 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 131 kB)

Barnvänlig familjepolitik

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. SD Barnvänlig familjepolitik Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Inledning 2 Ekonomisk trygghet för barn och familjer 2.1 Besök hos mödravården 2.2 Graviditetspenning 2.3 Bidrag till förstföderskor 2.4 Stoppa kvotering i föräldraförsäkringen


Utskottsberedning: AU CU JuU UbU 2018/19:SfU3 2018/19:SoU12 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 159 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.