Pål Jonson (M)

Pål Jonson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 103
Titel Fil.dr.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865802
E-post pal.jonson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande
    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-10-12 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-09-14 – 2016-10-11
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2020-01-01 – 2022-09-26
    • Ledamot 2020-01-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-17 – 2019-12-31
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-10-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2016-09-16 – 2016-10-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-10-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-10-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Andre vice ordförande 2019-06-14 – 2019-12-13
    • Ledamot 2019-06-13 – 2019-12-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2020-01-17 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2020-01-21 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16- (ersättare 160914-161011). Ledamot försvarsutskottet 18- och EU-nämnden 19-. Extra suppleant justitieutskottet 16 och suppleant 16-18, suppleant försvarsutskottet 17-18, utrikesutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-18, ledamot 18-19. Suppleant valberedningen 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Bo Jonson och Marja Jonson, f. Rönn.
  • Utbildning

    Idrottsgymnasiet, Lycksele, slutår 91. Fil.kand., internationell politik, Georgetown University, slutår 98. Fil.mag.,i europeisk politik, College of Europe, slutår 99. Fil.dr., krigsvetenskap, King's College, London, slutår 05.
  • Anställningar

    Analytiker, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) 00-05. Kanslichef, Moderaterna i Europaparlamentet 05-06. Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 06-07. Politiskt sakkunnig, Moderaternas riksdagskansli 07-12. Gästforskare, NATO Defence Collage (NDC) 09. Kommunikationsdirektör, Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) 13-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Brottsskadenämnden 16-19 och Rättshjälpsnämnden 16-19. Ledamot, Försvarsmaktens insynsråd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Arvika 06-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Moderaterna i Värmland 10-12. Generalsekreterare, Svenska Atlantkommittén 13-16. Sekreterare för Allmänna Försvarsföreningen i Värmland 13-15.
  • Litteratur

    The Development of the European Security and Defence Policy (05), NATO's Article V debate (10), Vart går NATO efter Ukraina? (15).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:228 av Pål Jonson (M) 1 december 2017 Sveriges relation till USA och Nato
Interpellationsdebatt 2017/18:227 av Pål Jonson (M) 1 december 2017 Sveriges säkerhetspolitiska handlingsutrymme
Interpellationsdebatt 2017/18:136 av Daniel Bäckström (C) 24 november 2017 Tullens verksamhet vid centrala gränsorter
Interpellationsdebatt 2017/18:168 av Pål Jonson (M) 24 november 2017 Ett svenskt veterancenter

med anledning av prop. 2019/20:176 En effektivare kommunal räddningstjänst

Motion 2020/21:128 av Pål Jonson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:128 av Pål Jonson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:176 En effektivare kommunal räddningstjänst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning av räddningstjänstens organisation och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2020/21:FöU3

Motion 2020/21:128 av Pål Jonson m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2020/21:128 av Pål Jonson m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2019/20:193 Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om utländska direktinvesteringar

Motion 2020/21:25 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:25 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:193 Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om utländska direktinvesteringar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se till att Inspektionen för strategiska produkter ISP


Utskottsberedning: 2020/21:UU3

Motion 2020/21:25 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:25 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 85 kB)

Oväsen från bilar i stadskärnor

Skriftlig fråga 2019/20:2075 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:2075 Oväsen från bilar i stadskärnor av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Sommaren 2020 har från en rad kommuner på flera platser i Sverige beskrivits som den mest problematiska någonsin när det kommer till högt spelande musik från fordon som trafikerar stadskärnor om natten. Bristen på utbud

Inlämnad: 2020-08-28 Svarsdatum: 2020-09-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2075 av Pål Jonson (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se