Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar

Interpellation 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v)

den 26 januari Interpellation 2004/05:331 av Owe Hellberg v till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar Skandalerna i bostadsbristens Sverige avlöser varandra. Tidigare har vi kunnat läsa om fackföreningsägda stiftelser som inte följer sina regler för lägenhetsförmedling,

Inlämnad: 2005-01-26 Besvarare: Mona Sahlin (S)

centralisering av tingsrätterna i Gävleborg

Interpellation 2003/04:21 av Bergström, Sven (c)

den 9 oktober Interpellation 2003/04:21 av Sven Bergström c till justitieminister Thomas Bodström om centralisering av tingsrätterna i Gävleborg I den offentliga debatten, i regeringsdeklarationer och andra högtidliga sammanhang har den socialdemokratiska regeringen tidigare hävdat att hela Sverige ska leva och få

Inlämnad: 2003-10-09 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: centralisering av tingsrätterna i Gävleborg

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.